Bünzen Bek

Laboratuvar deneylerinin vazgeçilmez parçalarından birisi olan günü bünzen bek sterilizasyon, ısıtma ve yanma için kullanılan ve yalnız bir açık alevi üreten alettir.  Faraday tasarımlarından faydalanarak 1855 yılında Alman kimyacı Robert Bünzen tarafından icat edilen alet daha sıcak bir alevin oluşmasını sağlar.  Gaz ile çevresinde bulunan havanın birbiriyle karışarak yanmasıyla daha sıcak bir alev oluşumu gerçekleştirilir.

Sıcak Alev Oluşumunu Gerçekleştirir

Gazlı ocak ve fırınların üretiminde öncü niteliği taşıyan ürün ayak üstüne oturtulan metal bir borudan borunun alt bölümünde yer alan vanadan oluşur. Ayarlanabilir bir özelliğe sahip olan ürünün ayar vanası bulunan gaz girişi mevcuttur.  Boru yanlarındaki delikler halka aracılığı ile istenen ölçüye göre havayı içeri alır ve bu sayede rahatlıkla ayarlanabilmesi sağlanır.

  • Yalnız bir açık alevi üretir
  • Ayarlanabilir bir özelliğe sahip
  • 1500 dereceye kadar rahatlıkla ulaşabilir
  • Devrilme riski taşır

1 Birim Gaz İle 3 Birim Hava Karıştırılır

Gaz ile hava karışımı,  gaz basıncının etkisiyle borunun tepesine çıkar kibrit ile tutuşturulur istenen sonucu alabilmek için ortalama 1 birim gaz ile 3 birim hava karıştırılması gerekir. Bünzen bek cihazının en sıcak olan kısmı alevin ucu üzerinde sıcaklık ortalaması 1500 dereceye kadar rahatlıkla ulaşabilir.  Yeterli havanın olmaması durumunda gaz karışımı tam bir şekilde yanmaz ve bundan dolayı da minik karbon parçacıkların oluşmasına neden olur.  Bu karbon parçacıkları akkora kadar ısınır ve alevin parlaklaşmasına neden olur.  Eğer hava oranı yüksekse bu durumda da alev bek içerisinde yanarak geri tepme olasılığını yükseltir.

Gaz İle Çalışır

Hortumun bükülmesi ya da gerilmesi gibi durumlarda devrilme riski taşır. Bundan dolayı da stabilizatör dengeli sağlam ek taban oluşturur,  bu taban beki sıkı şekilde kavrar ve devrilme riskini önler.  Bünzen bek alev denemesinde doğrudan ısıtma ve yakma işlemlerinde kullanılır, gaz ile çalışıyor ve gazın uygun miktarda hava ile birlikte yanmasını sağlar. Etkin test cihazları firmamız sektördeki lider kuruluş olmasının verdiği garantili üretim ve ulaşım sayesinde müşteri memnuniyetini en üst düzeye ulaştırmış durumdadır.