Çelik Cetvel Nedir? Kullanımları

Ölçme ve markalama işlemlerinde her sektör tarafından rahatlıkla kullanabilen ölçü aletlerinde bulan çelik cetvel yay çeliğinden üretilir. Farklı genişlikleri sahip olsa da standart ölçüleri 0, 5 milimetre kalınlık ile 100 ile 1000 metre arası uzunluktur.  Bölüntülerin arasındaki ölçü kart olarak 0, 5 milimdir ancak 1 milimetre olan cetvelleri de denk gelmek mümkün.  Bazılarının tek tarafında milimetre bölüntüsü varken diğer tarafında ise ”  işareti ile bölüntüler sağlanır.

Yay Çeliğinden Üretilir

Bazı cetvellerde ise arka kısımlarda parmak ölçüleri metrik değerleri yazar örüntüler ile yazıları asitle aşındırarak üretilen ürün esner ya da esnemez şeklinde iki farklı türe sahiptir. Çok kolay ve çok hızlı bir ölçüm yapmayı gerçekleştiren çelik cetvel tasarımı metreye benzer ancak metreler gibi 3 metre ya da 5 metre gibi sabit uzunlukları yoktur. Düz şerit üzerine yerleştirilen rakamlarla oluşur ve yay çeliği gibi sert ama esnek malzemeler kullanılarak üretimi gerçekleştirilir.

  • Çelik yay çelik
  • Bölüntülü
  • 2 türe sahip
  • Düz şerit üzerinde rakamlardan oluşur

Kullanışlı Olan Esnek Cetveldir

Türleri arasında Metrik sisteme göre bölüntülü ve inç sisteme göre bölüntülü olmak şartıyla 2 farklı türü mevcuttur. Metrik bölüntülü cetvelde milimetreler çizgi olarak belirtilir,  santimetreler ise uzun çizgi şeklinde belirtidir milimetre çizgileri 5 ile katları şeklindeyken normal milimetre çizgisine göre biraz daha yüksek olarak belirlenir.  İki farklı türün yanı sıra sertleştirilmiş, düz, esnek ve başlığı konik uçlu şeklinde çeşitleri vardır en kullanışlı hatta en ince olanı ise esnek çeşittir. Çünkü esnek olması kavisli ve yuvarlak parçaların ölçümünde hem rahatlık hem de ciddi anlamda bir avantaj sağlar.

Doğru Ölçüm Şartları

Başlıkları konik uçlu cetvel ise ölçü alırken kolay bir kullanım olanağı sunar küçük delikler ve küçük kanalların ölçülmesi kolay olur.  Çelik cetvel kullanırken ölçü okumak önemlidir ama bunun kadar önemli olan başka bir şey de cetveli doğru kullanmaktır.  Yapılan ölçümün doğru olabilmesi için ölçme işlemini sıfır noktası ile başlanmalı dayanma yüzeyine dayandırılarak ölçüm gerçekleştirilmeli bitiş çizgisini belirlenmesi ile birlikte ölçüm işlemi gerçekleşir. Etkin Test cihazları tüm cetvel çeşidi ürünleri ile kalite standardını uygulamaktadır.